Czasopisma literackie

     
    Omówiliśmy tu tylko kilka,  naszym zdaniem najważniejszych, wydawnictw.
    Internetowy katalog czasopism literackich   (www.katalog.czasopism.pl ) wymienia ponad 150 tytułów.  
    Część z omówionych czasopism jest dostępna w naszej bibliotece.
     
     
     
     
     


NOWE KSIĄŻKI
miesięcznik literacki wydawany od 1949 w Warszawie, do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki.


  Jest to najstarsze polskie czasopismo poświęcone polskim nowościom wydawniczym. Miesięcznik zawiera recenzje, rozmowy, materiały publicystyczne, informacje o ruchu wydawniczym, kronikę wydarzeń.  Każdy numer przynosi omówienie około osiemdziesięciu książek.
Strona www 


LITERATURA NA ŚWIECIE
Miesięcznik zajmujący się literaturą obcą.
Wydawany w Warszawie od 1971 roku. 

 Każdy numer zawiera przekłady, omówienia, prezentacje nowości. Prezentacje mają zwykle charakter ściśle literacki (poezja, proza, dramat) lub związany z literaturą piękną (esej, krytyka, teksty teoretyczno-literackie). Poszczególne zeszyty są zazwyczaj monograficzne i prezentują literaturę danego kraju, kręgu kulturowego lub twórczość jednego wybitnego autora. Pismo uznawane jest za jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla polskiej literatury i kultury.
Strona www 
spisy treści



KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA
Dwumiesięcznik literacki wydawany przez wydawnictwo  Agora od 2012 roku (do końca 2017 r. w formie kwartalnika).
"dla miłośników literatury i wszystkich, którzy chcą wiedzieć, co się czyta". W magazynie można znaleźć m.in. opinie o najciekawszych nowych książkach, felietony znanych polskich i zagranicznych twórców literatury, fragmenty planowanych premier oraz przegląd 50 książek, które aktualnie czyta się na świecie.


 ZESZYTY LITERACKIE
Kwartalnik. Powstał w Paryżu w 1982 roku.


W Polsce od 1990 roku. Jako pismo powstałe na emigracji kwartalnik publikował wiele tekstów literackich pisanych poza krajem( m.in. Miłosza, Czapskiego, Herberta, Kołakowskiego). Zeszyty Literackie przybliżają także literaturę obcą, głównie z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej, dokumentując osiągnięcia literackie i filozoficzne tego rejonu. Prezentują w monograficznych zeszytach sylwetki wybitnych twórców XX wieku (Brodski, Czapski, Gombrowicz, Herbert)

Wydawanie Zeszytów w formie drukowanej zakończono w 2018 roku. Obecnie pismo jest kontynuowane w formie strony internetowej



TWÓRCZOŚĆ
Miesięcznik. Najstarsze polskie pismo literackie wydawane od 1945 roku.


Prezentacje najnowszej literatury polskiej (głównie prozy), zanim ukaże się jej forma książkowa.
Zwykle połowę numeru wypełnia tekst prozatorski (powieść w całości lub w odcinkach). Na resztę zeszytu składają się szkice o literaturze. Są też działy recenzenckie.
Strona www 

W naszej bibliotece dostępne roczniki 1989-1999.



DIALOG
Miesięcznik. Wychodzi od 1956 roku.

Pismo poświęcone dramaturgii współczesnej (teatralnej, radiowej, telewizyjnej).   Drukuje teksty jeszcze przed ich premierą teatralną czy filmową. Raczej stroni od bieżącej krytyki teatralnej (zajmują się tym wyspecjalizowane czasopisma).
Strona www
W naszej bibliotece są roczniki 1991-1996.
 
 Czasopisma społeczno-kulturalne z działem literackim

ZNAK
Miesięcznik wydawany w Krakowie


Pismo poświęcone głównie tematyce filozoficznej, teologicznej, artystycznej. Zajmuje się popularyzacją nauki, kultury, myśli politycznej.
Każdy numer ma charakter monograficzny (Temat miesiąca) i prezentuje wybrany problem. Przynajmniej jeden numer w roku jest poświęcony życiu artystycznemu i literackiemu (np. hasła: Poezja i Tajemnica, Czy kryzys kanonu kultury, Literatura i krytyka).
Dział Zdarzenia-Książki-Ludzie omawia nowości wydawnicze i wydarzenia kulturalne.

Strona www


 PISMO. Magazyn opinii
czasopismo społeczno-kulturalne wydawane od  stycznia 2018 roku w Warszawie jako miesięcznik. Ukazuje się w wersji papierowej, elektronicznej oraz audio. Podejmuje tematy związane z kulturą, nauką, ekonomią, gospodarką, technologią, społeczeństwem i polityką.

Strona www 


ODRA
Miesięcznik społeczno-kulturalny wydawany we Wrocławiu
Wychodzi od 1961 roku


Szczególnie ciekawy jest tu dział literacki, redagowany od 1972 roku przez Urszulę Kozioł.  Dzięki niemu "Odra" stała się w latach 90-ych jednym z najciekawszych pism literackich.

Strona www