Nagrody literackie

                                                                             Zobacz też : POLSKIE NAGRODY LITERACKIE

LITERACKA NAGRODA NOBLA

przyznawana od 1901 roku przez szwedzką Królewską Akademię Nauk.
Kandydatury zgłaszane są do końca stycznia każdego roku (jest ich około 500). Do marca lista zostaje zawężona do ok. 20 nazwisk. W połowie roku pozostaje maximum 5-8 kandydatów. Ostateczny werdykt jest ogłaszany w październiku. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się w grudniu.
W dotychczasowej historii nagrody laureatami byli najczęściej pisarze anglojęzyczni.

  

         POLSCY LAUREACI  LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA


Więcej o nagrodzie (historia, kulisy, laureaci)



 NAJBARDZIEJ ZNANE NAGRODY LITERACKIE
  W INNYCH KRAJACH







  • Nagroda Bookera (The Man-Booker Prize for Fiction) - najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii.
    Pierwsza nagroda została przyznana w 1969. W 2005 ustanowiono osobną nagrodę rozdawaną co dwa lata, Man Booker International Prize, dostępną dla pisarzy z całego świata, która przyznawana jest za powieść w języku angielskim. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu (m. inn. dlatego w 2005 roku nominowany był Stanisław Lem).

  • Nagroda Goncourtów,
    (Prix Goncourt) - francuska nagroda literacka. Ufundował ją w 1896 w swoim testamencie pisarz Edmond de Goncourt. Nagroda została wręczona po raz pierwszy w 1903 roku. Laureat nagrody Goncourt, przyznawanej najlepszemu w danym roku utworowi prozaicznemu (zwykle powieściom), ogłaszany jest zawsze w listopadzie.
    Od 1998 roku, polską nagrodę Goncourt (La Liste Goncourt - choix polonais) przyznaje jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski. Ogłoszenie laureata tej nagrody następuje co roku podczas Targów Książki w Krakowie.

  • Nagroda Cervantesa
    (Premio Miguel de Cervantes, Premio Cervantes) - hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za całokształt twórczości. Wręczana od 1976.
    Jej laureatem może zostać każdy pisarz tworzący w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia. Nazywana jest Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego.
    Nagroda jest wręczana 23 kwietnia w rocznicę śmierci Cervantesa, przez króla Hiszpanii w Alcalá de Henares, rodzinnym mieście wielkiego pisarza.

  • Nagroda Pulitzera
    Amerykańska nagroda literacka przyznawana corocznie w kwietniu. Nagrodę tę przyznaje się w dziedzinie różnych gatunków dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się jedynie spośród twórców amerykańskich. Nagrodę swojego imienia ufundował amerykański dziennikarz i wydawca Joseph Pulitzer w roku 1917.