Jak urządzić bibliotekę





Polecamy zbiór felietonów Umberto Eco, Zapiski na pudełku od zapałek, Poznań 1993
Wszystkie teksty są znakomite. My wybraliśmy fragment nam najbliższy:




JAK URZĄDZIĆ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ




    1. Katalog winien być poszatkowany na jak najwięcej działów; należy z wielką pieczołowitością oddzielić katalog książek od katalogu czasopism, oba zaś od katalogu rzeczowego, jak również książki ostatnio nabyte od tych, które zakupiono dawniej. Ortografia w obu tych katalogach winna być w miarę możliwości zróżnicowana [...]

    2. Tematy ma określać bibliotekarz. Książki nie powinny zawierać wskazówki co do tematu, pod jakim należałoby je zakatalogować.

    3. Sygnatury winny być niemożliwe do przepisania, w miarę możliwości rozbudowane, aby ten, kto wypełnia rewers, nie miał nigdy dość miejsca na wypisanie ostatnich symboli i uznał je za nieważne, a dzięki temu obsługujący mógł zwrócić rewers z żądaniem uzupełnienia.

    4. Czas między zamówieniem a dostarczeniem książki winien być bardzo długi.

    5. Nie ma potrzeby wypożyczać więcej niż jedną książkę na raz.

    6. [...] Biblioteka ma zniechęcać do jednoczesnego czytania kilku książek, bo od tego można przecież dostać zeza.

    7. Unikać wyposażenia biblioteki w jedną chociażby kopiarkę; jeśli jednak jakaś już się znajdzie, dostęp do niej ma być pracochłonny i kłopotliwy, cena wyższa niż w mieście, limity bardzo niskie (co najwyżej dwie, trzy stroniczki).

    8. Bibliotekarz winien uważać czytelnika za wroga, nieroba ( w przeciwnym razie byłby bowiem w pracy), za potencjalnego złodzieja.

    9. Dział informacji winien być nieosiągalny.

    10. Należy zniechęcać do wypożyczania.[...]

    13. Godziny otwarcia biblioteki winny dokładnie pokrywać się z godzinami pracy, przedyskutowanymi wcześniej z przedstawicielami związków zawodowych; biblioteka ma być poza tym zaryglowana na cztery spusty w soboty, niedziele oraz w porze obiadowej. Największym wrogiem biblioteki jest pilny student [...]

    18. W sytuacji idealnej- czytelnika winien obowiązywać zakaz wstępu do biblioteki; zakładając jednak, że do niej wtargnął, nadużywając w małostkowy i mało sympatyczny sposób swobód przyznanych mu wprawdzie przez Wielką Rewolucję, lecz nie przyswojonych jeszcze przez zbiorową wrażliwość, w żadnym razie nie może, i nigdy nie będzie mógł mieć dostępu do półek z książkami- jeśli pominie się prawo do pospiesznego przemknięcia przez bibliotekę podręczną.[...]
    Wasza Biblioteka z dumą informuje, że niektóre z postulatów udało jej się spełnić.  Nad innymi pracujemy. Przyjdź i sprawdź !. Czekają na Ciebie także inne książki U.Eco.